Hej alla TSM:are, nu upprepar vi TURA-succén från förra året.

Måndagen den 16:e juni träffas vi kl. 11.30 på färjeterminalen i Helsingborg. Klockan 12.00 avgår färjan Aurora, där har vi bokat buffé i matsalen. Vi får sitta i matsalen 4 turer, men det är helt ok att gå av i Helsingör efter 3-turer och själva strosa runt och ”hygge sej” i ett förhoppningsvis sommarvarmt Helsingör. Hemfärd gör man när man är nöjd.

 Priset för buffén är 119 kr (ingen dricka ingår) och betalning sker på båten. 

 Färjebiljett köpes i terminalen eller i Öresunds linjens app.

Priset för Tura biljett är 49:-lågpris och gäller för 1–6 turer. Om man väljer att gå iland i Helsingör, behöver man köpa endagsbiljett för 118 kr. 

 Resan till Helsingborg kan lämpligen göras med Skånetrafikens Sommar kort, gäller from 15/6, eller så går det utmärkt att använda Duo och pensionärsrabatten, 25+25%

 Antalet är begränsat till 50 personer. Det betyder ”först till kvarn” gäller! 

 Sista anmälningsdag är den 6 juni. Anmälan är bindande!

 Anmäler er på tsmextrammx@gmail.com eller svar på detta mejl!

 Vi i TSM Extra bjuder in till den här TURA dagen sen är det upp till var och en att välja hur dagen ska bli, det blir ingen reseledning förutom att vi har bokat så att vi sitter gemensamt i matsalen under buffén.

Vi hoppas på en trevlig dag med massor av ”hygge”