Våren, om än kall, visade sig idag på Malmö Burlöv. Det var 50 förväntansfulla spelare som kom till start, men det var bara en vinnare av Årets Golfare: Ralph Holst
Närmast hål i damklassen togs hem av Else Uhlmann och i herrklassen av Thomas Kvist.
Bästa bruttoresultatet för dagen blev 81 slag och det var Jan Katra som tog hem segern, tätt föjld av Per-Olof Brettmar med 83 slag och Toni Pedersen med 84 slag.
Efter segern skrev Ralph Holst så här:

Efter en trevlig dag på Malmö-Burlöv visade det sig att mitt spel räckte till en första plats. Det tackar jag Gunnar och Tommy för även den välskötta banan. Med de fantastiskt greenerna gjorde de spelet lättare så nu får man hem och ladda för nästa tävling. Även ett stort tack till våra värdar Stickan o Ewa.

Vår ordinarie hovfotograf var dessvärre inte på plats, men vi tackar Ewa Andersson för dessa bilder.