Årets sista tävling blev som vanligt en lagtävling som i år spelades på Sjöbo GK. Banan var i fantastiskt skick och med de fina vägvisarna ute på banan så kunde vi alla hitta rätt. En eloge till klubben som verkligen tänkt till.
Så var det då det där med vädret. Många hade nog laddat upp med regnkläder och paraplyer, men som alla vet så är ju personalen på SMHI befriade från att göra fel och riskera att bli av med jobbet.
Vi hade en underbar sensommardag och kunde även sitta utomhus och avnjuta lunchen efteråt trots höstdagjämningen två dagar tidigare.
Stort tack till Tina och Kent för en underbar säsong. Vi är så glada att ni tagit över och hoppas på att ni orkar fortsätta många år framöver.
Så till resultatet av lagtävlingen:

Vinnare med 97 poäng , där de sista nio hålen blev utslagsgivande, blev:
Lena Silfverberg, Bertil Olsson, Bertil Persson och Göran Bengtsson
På andra plats kom:
Catharina Björklund, Marie-Louise Berntson, Lars Johannesson också de med 97 poäng och en joker som gav dem 4 poäng.
På tredje plats med 93 poäng:
Annette Johannesson, Ewa-Lisa Andersson, Claes Hallenborg och Anders Roijer.
Stort grattis till alla.

De glada vinnarna

Åter igen hade vi allas vår ”hovfotograf” på plats och tackar Cathie för de fina bilderna. Titta och njut