From och med den 1 juli är det ok för våra golfklubbar att arrangera golftävlingar (GIT) inom ramen för de nya restriktioner som Svenska Golfförbundet skickat ut.
https://golf.se/globalassets/tavling/tillfalliga-kompletterande-tavlingsvillkor-corona–fran-1-juli.pdf

Under våren har vi tvingats ställa in sju tävlingar så ett tag såg det ut som om att vi inte skulle kunna utse en vinnare av Årets Golfare 2020 men detta nu löst.
Vi kommer att ha en tävling varje vecka (undantag vecka 36 då vi förhoppningsvis spelar DM) det blir totalt 12st tävlingar, samma antal singeltävlingar som i vårt ”gamla” spelprogram.
Det är inte tillåtet att ha kanonstart vilket medför att vi inte kan ha gemensam morgonfika, lunch och prisutdelning.
Våra tävlingar har därför Covid -19 anpassats


  • Ingen morgonfika
  • Löpande start.
  • Utdelning och inlämning av scorekort görs enl. respektive klubbs direktiv/önskemål.
  • Ingen gemensam lunch – prisutdelning.
  • Startavgiften har justerats.
  • Resultatlistan presenteras på Min Golf.
  • Deltävlingens pristagare och Årets Golfare sammanställs i vars sin Excel-fil som mejlas till samtliga, resultaten kommer också att finnas härpå hemsidan.
  • Prisutdelning för samtliga deltävlingar och Årets Golfare sker på höstmötet.

Vi följer Svenska Golfförbundets restriktioner, skulle det bli nya åtstramningar eller lättnader återkommer vi med hur dessa påverkar våra tävlingar.