Så var det dags för både 8-mannalaget och 4-mannalaget att lämna trygga hemmahallen och bege sig ut i terrängen. Och det blev inte lyckat för något av lagen.

4-mannalaget gjorde sin sämsta match hittills under hösten samtidigt som Svedala-3 gjorde sin näst bästa match. Eftersom detta var första matchen när vi kammande noll poäng så behåller man förstaplatsen i division 6. Det återstår 2 matcher före juluppehållet. Det blir tufft eftersom vi först möter tabelltvåan och sedan tabelltrean. Förluster där och vi kan halka ner till tredjeplats eller i värsta fall ner till fjärdeplats.

8-mannalaget gjorde årets näst sämsta match mot Lund-2. Som i sin tur gjorde sin absolut bästa match. Förlusten vara väntad eftersom TSM-1 inte har vunnit i Lund på många år. Det kanske finns en mental blockering hos spelarna? Hur bra det än gått för vårt lag har det blivit torsk de gånger vi gett sig i väg till Bollhuset i Lund. Tabellmässigt halkade vi ner från andra till fjärde plats. Det återstår endast en match före nyår och högst sannolikt ligger vi kvar mitt i tabellen.

/Sven-Åke Löwgren, 2025-11-19